Två kalla favoriter på Bergsåker
Hallsta Lotus satte ett prydligt svenskt rekord när han för Ulf Ohlsson tog hem kallblodsloppet inom V65 på Bergsåker under torsdagskvällen. 1.24,1/2720 meter lyder det nya rekordet för äldre hingstar och valacker över lång distans på. Den han tog rekordet ifrån var förvånande nog inte pappa Järvsöfaks, utan den tidigare noteringen innehades av Nordgubben och löd på 1.24,7, vilket han noterade när han vann Hästägarekannan på Bergsåker för knappa fel år sedan.
Mer Hagmyren blev det i kvällens första lopp där Snygg och Stig Jarle Röste skuggade andrahandsfavoriten Björlifaks och enkelt avfärdade denne upploppet ned. Snygg tog sin första årsseger på 1.26,7 och vinnaroddset på favoriten blev 1,47.
I Dam-SM blev det en fjärdeplats för Linda S Hedström bakom Crusinjo, sedan hon blivit hängande och tvingats backa sig ned i kön. Avslutningen var riktigt bra, men avståndet till täten och Mimmi Elfstrands vinnande Menai Eden för långt. Segertiden i loppet blev 1.15,1, Crusinjo noterades för 1.15,3.
I ett rivit sprinterlopp misslyckades Highland Queen med att ta en längd på Lucky Luke i starten och tvingades krypa ned i rygg. 300 meter från mål kom luckan, men trots en vass avslutning kom hon inte förbi O.J.´s Nasdaq som var en av Robert Berghs fem vinnare den här kvällen.